Smart SkyNet – китайський супутниковий інтернет

debugger

Moderator
Команда форуму
Реєстрація
27.02.09
Місто
Киев
Космос – один із небагатьох високотехнологічних напрямів, де Китай, можливо, ще поступається США. Але і тут Китай швидко нарощує м’язи. Якщо Starlink прагне додати до LEO (низьких навколоземних орбіт) ще й орбіти VLEO (особливо низькі навколоземні орбіти), то Китай націлився на MEO (середні орбіти).

9 травня на середню орбіту (близько 20 000 км) китайці запустили перший супутник майбутнього потужного угруповання ШСД до інтернету – під кумедною назвою Smart SkyNet, повідомляє South China Morning Post.

Супутник під назвою Zhihui Tianwang-1 01 або по-іншому Smart SkyNet-1 01, запущений китайською ракетою Long March 3B з космодрому Січан на південному заході Китаю.

Супутник розроблений Китайською корпорацією аерокосмічної науки та технології (CASC), він призначений для тестування технологій супутникового ШСД до інтернету. Це початок формування угруповання Skynet, в якому спочатку буде 8 супутників з можливістю розширення до 16 або 32.

Назва Skynet змушує мимоволі згадати про кіновсесвіт термінаторів і ШІ, які прагнуть знищити людство. Для Китаю вона знакова, так само називається китайська мережа відеоспостереження за населенням «у громадських місцях» – найбільша така мережа на планеті, до неї входить уже понад 20 млн камер.

Попри схожість назв, між наземною мережею відеоспостереження та MEO-мережею ШСД немає зв’язку (хоча в перспективі частину камер можна буде під’єднати через супутник). Згідно з повідомленнями китайських державних ЗМІ, на супутнику немає обладнання для відеоспостереження.

Як знають у CCTV, MEO-угруповання Smart SkyNet може стати частиною єдиної системи «інтернет через космос», в об’єднанні з китайськими LEO-угрупованнями GuoWang і G60 Starlink (так, китайці, як один із героїв серіалу «Кремнієва долина», дійсно будують «китайський Starlink», але з «приставкою» G60). Кожне з цих угруповань повинне буде складатися більш ніж з 12 тисяч. До структури єдиної системи планується включити й супутники на GEO-орбіті:

«Така інтегрована космічна мережа забезпечить доступ до Інтернету всім типам користувачів у всіх сценаріях і в усіх доменах», – пафосно заявила державна телекомпанія Китаю.
«Після завершення розгортання сузір’я надаватиме персоналізовані послуги ШСД без «сліпих зон» в усьому світі», – стверджується у звіті CCTV.
За даними аналітиків, тестовий супутник Smart SkyNet-1 01 дасть змогу провести тестування низки телеком-технологій, включно з космічним лазерним зв’язком і ШСД в Інтернеті для найрізноманітніших користувачів, починаючи від антарктичних дослідницьких станцій і закінчуючи кораблями в західній частині Індійського океану і супутниками на LEO-орбітах.

Зараз середніми навколоземними орбітами (MEO) заведено називати орбіти з висотами від 2 тис. км до 36 тис. км. Переважно цей діапазон орбіт використовують для глобальних навігаційних систем (GNSS). Супутники мережі GPS розташовані на відстані близько 20 200 км від землі, а китайські супутники BeiDou – на відстані 21 500 км.

Найбільше у світі угруповання широкосмугового зв’язку Starlink американської компанії SpaceX охоплює трохи менш як 6 тисяч супутників на LEO-орбітах. Зареєстрована в Техасі компанія планує наростити кількість супутників до 42 тисяч.

Угруповання Smart SkyNet почали створювати з 2018 року – тоді було підписано угоду між Університетом Цинхуа і муніципальним урядом Шанхая. У розробках супутника Smart SkyNet-1 01 брали участь низка інститутів – CASC, China Electronics Technology Group Corp., Китайська академія наук.
 
Зверху